סגנון חיים

מה מותר לאכול לחולי קרוהן

מחלת קרוהן מאופיינת בדלקת מתמשכת במערכת העיכול. כתוצאת ממחלת מעי דלקתית, החולים סובלים משלשולים כרוניים, ירידת משקל, עייפות ותשישות, כאבי בטן ולעיתים תסמינים נוספים. לא קיימת תרופה או הליך רפואי, שמביאים לריפוי מוחלט ומלא מהמחלה. יחד עם זאת, משטר תזונתי מתאים, משפר מאוד את איכות החיים ומחליש את התסמינים. בשורות הבאות נסביר, אם כן, מה מותר לאכול לחולי קרוהן (ומה פחות מומלץ לאכול).

פחות שומן, יותר סיבים

ראשית חשוב לציין שלא כל דבר שנחשב כמתאים לאכול לחולי קרוהן, אכן ישפיע אותו הדבר על כולם. יתכן מאוד שתמצאו מאכלים שיועילו לכם אך יגרמו להשפעה לא רצויה על חולה אחר. נציין כאן כמה דברים עיקריים, שבדרך כלל עוזרים. לדוגמא, רבים מחולי קרוהן מגיבים לטובה לאחר דיאטה דלת שומן אך עם די הרבה סיבים טבעיים. ככלל, מומלץ להימנע מכל מוצר מזון שידוע כמעורר פעילות מעיים ומחולל דלקות.

פירות וירקות – לא!

על פי רוב ממליצים לאנשים לאכול פירות וירקות טריים, בשל תכולת הוויטמינים הגבוהה והסיבים התזונתיים. אולם חולי קרוהן לרוב לא מגיבים בצורה טובה לצריכה של ירקות ופירות. מומלץ להימנע בעיקר מפירות וירקות טריים (לא מבושלים).

מאכלים לא מעובדים ולא מתובלים

מומלץ לחולי קרוהן להרבות בצריכת מאכלים כמה שיותר טבעיים ולא מעובדים. בפרט, רצוי להימנע מבשרים מעובדים, נקניקים מתובלים וכדומה. בשר נקי ורזה, בהחלט כן. חשוב להקפיד על בשרים מבושלים שכן בשר שלא מבושל היטב מכביד מאוד על מערכת העיכול.

קטניות מבושלות ואורז

חולי קרוהן מגיבים היטב, על פי רוב, לצריכה של מאכלים כגון אורז וכן לצריכה של קטניות מבושלות. ירקות מבושלים במידה יכולים להיות בסדר וחשוב להימנע ממאכלים שמכילים הרבה סוכר. ככלל, כדאי להמעיט בצריכת מאכלים שומניים, בשל ההכבדה על מערכת העיכול.

בנוסף, לרוב לא נוצרת תגובה טובה לצריכת מאכלי חלב ועדיף להימנע ממשקאות המכילים קפאין ומאלכוהול. גבינות וחלב ניגר לא מומלצים ויש להתרחק מגלידות, מעדני חלב מתוקים וכדומה. ככלל, חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות לאורך היום, כדי למנוע צניחה ברמת הסוכר שעשויה להגביר את הסימפטומים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן